Стољачка икона Мајке Божије

Август 15, 2023 - 12:57
 0  11
Стољачка икона Мајке Божије
15. августа Православна црква слави успомену на Стољачку икону Мајке Божије
Кад погледате икону Астолице, видите да је Богородица узела Омску земљу под свој покров. Земља у којој су многи свештеници невино убијени 1930-их, хиљаде обичних људи мучено је у логорима. Ова икона је омаж оним тужним годинама Богојављења.
Икона Столица Мајке Божије иконописана је 2002. године на благослов Митрополита Омског и Тара Теодосија од стране иконописца Генадија Адајева. Под ликом Пресвете, гледајући на распеће Спаситеља, налазе се слике храмова манастира Астор, а на периметру, слике Омских мученика.
Зашто икона укључује овакве слике? Не може се одмах одговорити на питање - историја иконе је нераздвојна са манастиром Астолица.
Почетак историје Фотелског женског манастира Часног Крста Господњег потиче из Заједнице жена Богородице Михаило-Архангелске, која је основана крајем 1890-их година. Дана 23. маја 1903. године освештана је камена црква подигнута у заједници у част Архангела Михаила. Место за изградњу нове цркве у заједници освештао је Јован Кронштатски. У изградњи манастира учествовала је локална заједница, средства су добијена из фонда цара Александра III, фонда за изградњу Транссибирског ауто-пута. Године 1913. нови манастир је благословио архиепископ Андроник, али авај, ново пребивалиште није дуго постојало.
Крајем двадесетих година прошлог века све манастире и већину храмова у Омску су затворили, спалили и пљачкали бољшевици. Уништен један од највећих храмова у Русији - Успенска Саборна црква у Омску. Свештеници су били прогоњени. Сличну судбину осетио је и манастир Ачаир, затворен почетком 30-их година.
Године 1938. постојала је колонија за заробљенике, која је била уписана у стаљинистичком регистру ГУЛАГ број 8. Било је разних људи: десних и левих, политичара и криминалаца, старих и младих, "убеђиваних"... Тамо је било много свештенства... Људи нису стрељани – умрли су због најгорих услова: живели су у негрејаним касарнима на истој табли, носили лаку одећу, спавали под танким ћебадима. Године 1953. године колонија је затворена.
Године 1992. одлучено је да се на овој дугостраданој земљи изгради Свето пребивалиште које ће бити најбољи споменик жртвама репресије. 26. октобра 1992 године подигнут је надгробни крст, а патријарх Теодосије је служио парастос убијеним и мученим. У септембру 1993. године градњу манастира освештао је патријарх Алексије II, који је посетио манастир у изградњи.

Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!

Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!