Одбор представника православних Цркава при европским институцијама изразио је дубоко жаљење због невиђеног кршења прописа Унеска од стране Турске тиме штоје променила статус цариградске Свете Софије (Божанске Птремудрости) из музеја у џамију.
Одбор, који сачињавају високи представници помесних православних Цркава „акредитованих“ у Бриселу, објавио је изјаву у којој каже да овај чин нарушава историјско памћење и религијски плурализам и подсећа на чињеницу да је Европски парламент прошле године затражио од турске Владе да испуни своје законске обавезе у заштити културног наслеђа.
„Света Софија је одиграла пресудну улогу у обликовању хришћанског богослужбеног предања. Служила је као Саборна црква од 537. до 1453. године, скоро хиљаду година. Света Софија је ремек-дело архитектонског генија, широм света позната као један од истакнутих споменика хришћанске цивилизације. Света Софија је кроз векове, па и до данашњих дана, била свесветски извор огромне инспирације као духовно, уметничко и архитектонско чудо,“ наводе православни представници у Бриселу.
Ово је учинило да је Унеско 1985. г. уврсти у списак светског наслеђа „као архитектонско ремек-дело које је одолело уништењу, и природном и људском“.
„У време демократије, људског достојанства и владавине закона, настојање да се брише древно хришћанско порекло Свете Софије и преобликује такав споменик који припада целокупној људској цивилизацији на тако бруталан начин, неразумљив је, жалостан и опасан чин," пише Одбор архијереја у својој званичној изјави.
„Даље, убеђенисмо да ће то имати значајан утицај и на постојећи међурелигијски дијалог, јер та светиња има снажне видљиве и невидљиве хришћанске симболе“.
„Нормативни карактер вредности на којима настоји Европска унија захтева чврсти солидарни одговор. Институције ЕУ, а посебно Европска комисија, као чувари тих европских и универзалних вредности и као глас европских грађана, могу одиграти јединствену улогу у очувању светског културног наслеђа, историјске успомене и религијског плурализма “, наставља се у изјави.
„Управо у значајним тренуцима као што је овај улога Специјалног изасланика за подстицање слободе вероисповести или веровања изван ЕУ постаје очигледнија“, закључују чланови Православног одбора у Бриселу. Они такође позивају све људе добре воље да реагују на одлуку турских власти.
Основан 2010. године, Одбор представника православних Цркава при европским институцијама у Биселу окупља представнике Константинопољске васељенске патријаршије, Московске патријаршије, Румунске патријаршије, Бугарске патријаршије, Кипарске цркве и Грчке цркве. Његов главни циљ је да заједничким гласом изражавају ставове Православне Цркве по питањима везаним за ЕУ.