Родитељи, уместо што учите децу да се не љуте, научите их КАКО да покажу љутњу
И док је до пре неколико деценија био широко прихваћен став да је детету потребно само да буде нахрањено, пресвучено и чисто, сада нам је свима јасно да чак и деца коју редовно хране и пресвлаче могу бити занемарена. Не физички, већ емоционално. Та деца тога углавном нису свесна и труде се да свој бол прикрију и наставе даље.
Наш задатак као родитеља је да деци пружимо и емоционалну подршку и помогнемо им да науче да управљају својим емоцијама. То није уопште тешко урадити, а за дете ће бити од велике користи кроз читав живот.
10 ствари којима би требало да научите децу, да би могли да управљају својим емоцијама
1. Питајте их да вам кажу како се осећају
Охрабрите их да вам покажу своје емоције. Допустите им да се изразе, чак и ако вама то не прија. Кад вам се чини да их нешто мучи увек питајте. Кад кажу шта је, чак и ако вам се чини да су јако погрешили, не осуђујте. Све што ћете тиме добити је да следећи пут проблем сачувају за себе.
2. Не дозволите никад да помисле да је то што осећају знак да с њима нешто није у реду
Ваша деца не могу зауставити своје емоције. Оне су напросто ту. И само због тога што ми, одрасли, мислимо да је њихова реакција на нешто непримерена, не значи да су непримерена и осећања. Свако дете је јединствено биће и на то би себе требало да подсећамо сваког дана.
3. Учите их да ПРЕПОЗНАЈУ осећања
Важно је да посветите време томе да децу научите да именују осећања. Да разликују тугу од љутње, љубомору од беса. Немојте пустити само да ствари иду својим током јер је то увек пут на ком дете лако може помислити да та његова осећања нису на месту.
4. Не уништавајте њихову индивидуалност
Дозволите им да се изразе и не стајте на пут њиховом упознавању себе. Ако желе да обуку црвени шорц и зелено-жуту мајицу, нека обуку. Не терајте их да буду слика какву ви желите да видите.
5. Говорите им о својим осећањима
Када нешто осећате, то детету јасно комуницирајте. Именујте осећања да би дете видело да се и вама дешавају осећања која оно проживљава.
6. Увек радите на томе да створе позитивну слику о себи
Подсећајте децу увек изнова колико је важно да код себе виде и врлине. Када су узнемирени или под стресом, морају у тим моментима умети да погледају себе из позитивног угла и да се подсете да ће све опет бити добро. Морају бити устању да се сами мотивишу да устану и крену напред.
7. Охрабрите их да се изразе кроз уметност или на друге алтернативне начине
Дозволите им да имају свој вентил. Неко се најбоље изражава кроз музику, неко црта, а неком прија да оде на тренинг. Али се побрините да имају нешто и да то нешто буде њихов избор, не ваш. И да буде ИГРА, не обавеза.
8. Говорите им о томе како се ви суочавате са својим емоцијама
Деца треба да знају да ви, као најважније особе у њиховим животима, радите на свом емоционалном развоју. Нека виде да радите на томе да се са својим осећањима суочите на прави начин и да вам је то важно. Треба да знају да скривање и потискивање емоција није решење.
9. Будите им узор, тако што ни сами нећете пренаглашено реаговати и губити стрпљење
Најважније – будите добар пример. Не можемо очекивати да дете ради на контроли својих емоција, ако сами нисмо спремни да избројимо до 10 у ситуацији када нас нешто избаци из колосека. Ако сте ви у стању да контролишете своје емоције, биће и дете у стању да контролише своје.
10. Користите књиге, цртане филмове и друге ствари које дете воли да их учите о емоцијама
Јунаци које воле или књиге које радо читају пред спавање одличан су алат за учење о емоцијама. Тако је деци лакше да се повежу и да разумеју. Ако у цртаном филму виде неког ко је тужан, питајте их шта мисле, како се тај неко сад осећа. Шта може да уради да би му било боље? Прођите с њима кроз емоцију и побрините се да разумеју да је свако осећање у реду.
Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!
Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!