Тајна власти, тајна потчињавања људи носиоцима власти, досад није у потпуности одгонетнута. Зашто се велики број људи, код којих преовлађују физичке силе, слаже са потчињавањем једном човеку или групици људи, ако су они носиоци власти? Чак обични полицајац изазива другачији осећај од простог смртника у цивилу. Како у древна времена тако и данас, људи су склони да мисле да постоји миропомазање власти. Овде се, наравно, одржава остатак древног ропства човека, које није у потпуности савладано ни у демократијама.
Не једном је указано на то да је владање повезано с хипнозом. Државна власт може веома рационално владати народом, али само начело власти је потпуно ирационално. Обдареност људи власти састоји се у сугестивним способностима. Влада онај ко баца народне масе у хипнотичко стање. Пропаганда овде игра огромну улогу, она је вулгарна форма хипнотизирања. И ако људи не би имали способност подвргавања хипнози, неизвесно је како би се власт могла задржати. Далеко дубље је то да се власт ослања на религиозна веровања народа, и њени историјски облици су падали када су се та веровања распадала. То треба рећи о светим монархијама прошлости.
Демократије се одржавају пре свега помоћу пропаганде и реторике политичара. Јавља се објективација психичких стања људи, укорењених у дубини не само индивидуалног, него вишеколективног подсвесног. Подсвесно може добити облик сазнања које запрепашћује својом ирационалношћу. Читав процес настаје у сложеном узајамном дејству људских група. Такозвани интереси група врло често носе ирационални карактер, противан сваком разуму. Шачица крупних капиталиста може желети да изазове рат, аутоматски снага капитализма подстиче на то. Али то може довести до пропасти тих капиталиста и њихових капитала, до пропасти целокупног режима. Могло би се рећи да се у себичном интересу крије безумље.
Људима управљају не толико разумни интереси, колико страсти. То увек значи изградњу митова, без митова нема управљања људским масама. Изграђује се овај или онај мит о суверенитету.
Николај Берђајев
facebook.com