Недјеља Православља у Храму Светог Архангела Михаила на Белависти

Март 13, 2022 - 18:42
Март 13, 2022 - 18:43
 0  44
Недјеља Православља у Храму Светог Архангела Михаила на Белависти

У Недјељу Прву Свете Четрдесетнице, историјског назива ,,Недјеља Православља", због побједе Православља над свим јеретичким учењима, посебно иконоборачким, 28. фебруара/ 13. марта у Храму Светог Архангела Михаила на Белависти служена је Света Литургија. Сабрањем је началствовао Његово Преосвештенство Епископ пакрачко-славонски Г. Г. Јован (Ћулибрк), уз саслужење старјешине Саборног Храма Вазнесења Господњег на Топлој протопрезвитера-ставрофора Радомира Никчевића, архијерејског намјесника протопрезвитера-ставрофора Обрена Јовановића, јерођакона Романа Острошког и ђакона Ненада Ковача. 
Епископ се обратио народу након читања Јеванђељског зачала.
Његову бесједу преносимо у цјелости:
У име Оца и Сина и Светога Духа,

Драга браћо свештеници, драга браћо и сестре, драга дјецо,

Ево у данашњем Јеванђељу у дан у који се обиљежава Недјеља Православља, када је послије 150 година крваве, тешке и мученичке борбе за иконе, против оних који су сматрали да се Лице Божије - Бог Живи, Оваплоћени, који је постао тијело као ми људи, распет и васкрсао у тијелу не може изобразити, што је јерес која је била преузета од Јевреја и Муслимана, када се Ислам појавио у својој пуној снази и кренуо да влада свијетом, 843. године у Цариграду проглашена побједа иконопоштовања. У међувремену је био и 7. Васељенски сабор, 787. године, који је одлучивао о томе како и зашто иконе вриједи поштовати, јер ми на њима не видимо лице овоземаљских људи, већ лица људи онаквих какви су у Царству Небеском. У томе је суштинска разлика између иконе и слике, као што је разлика између наше стварности и стварности Царства Небеског, које вјечно долази и које је вјечно присутно и вјечно долази, све до оног Дана, када ће Господ, као што је рекао апостолима, доћи, као што је и отишао, као што су њима рекли ангели, када су их видјели како се чуде на Гори Маслинској у дан Вазнесења, када ће доћи и ући на капију Јерусалима, коју зовемо ,,Капијом милосрђа" - Шарлах Амим, и судити свијету, али милосрђем својим. Данас читамо Јеванђеље које је управо све о томе, иако ни једном ријечју не помиње иконе, сво је о виђењу, свака реченица говори о томе како ће се видјети, до завршне када Господ каже новим својим апостолима, који крећу за њим, ,,Заиста, заиста вам кажем, од сада ћете видјети небо отворено и ангеле Божије како узлазе и силазе на Сина Човјечијега", што значи да ћемо од сада, у овом животу, својим очима, преображеним видјети Царство Небеско и то што је виђено, то је она порука данашњег Јеванђеља, изобразићете на иконама и иконе ће бити ваш путеводитељ и оне ће бити прозор Царства Небескога у овај свијет који пролази, прозор Царства истинитога. Јер Он долази и налази Филипа говорећи да иде за њим, а Филип оде и нађе Натанаила, а натан летат значи на јеврејском језику ,,дати", а Натанаил је онај који је дан од Господа. И Филип рече Натанаилу ,,Нађосмо Онога за кога писа Мојсије у закону и пророци", а Натанаил одговори ,,Па зар из Назарета може ли бити шта добро"? А зашто је тако, запитамо ли се ми зашто је тако Натанаил сумњичав према Назарету?
Зато што је Назарет у то вријеме, у горњој Галилеји, био пун оних Јевреја који су се помијешали са другим народима, вјерама, који су изгубили своју истинску вјеру, па је још Пророк Илија у тим крајевима на сјеверу Свете Земље ходио, исправљао народи који се већ био загубио од своје вјере, давно одступио и помијешао своја вјеровања са свим и сваким који је нашао, па се један дио њих држао само Торе - пет првих књига Мојсијевих и они дан данас постоји тај народ који приноси жртве на гори Геризимун, на сјеверу Свете Земље и тако је остало предање да су Назарећани до дана данашњег људи који лутају у својим вјеровањима и својим тражењима. Данас у Назарету живе већином Арапи, православни, али су истовремено и комунисти, центар комунистичке партије у Светој Земљи је у Назарету, што значи да је тај народ од памтивијека, неким чудним допуштењем Божијим, ријечју Његовом, такав да тражи непрекидно себе и тражи себе гдје није Извор Живота. Знамо колико је међу тим комунистима Арапима било терориста, убица, људи који су убијали туђе жене и дјецу за своју идеологију и опет били остављени, јер их је на крају издао Ислам. Зато се  Натанаил чуди како из Назарета у коме људи све траже, а не налазе, зар ту да се нађе, како каже Филип ,,Онај за кога писа Мојсије у закону и за кога говоре пророци", ту да буде Исус, а онда му Филип говори веома прецизно - ,,Дођи и види"! Јер је Исус Христос, Господ, Син Божији, Оваплоћени Бог, Истинити Бог и Истинити Човјек собом свједочио Царство Небеско на своме Лицу. Он је био икона, док је ходао међу нама, био је Икона Царства Небеског и на Њему се видјело небо и ангели Божији како узлазе и силазе на Сина Човјечијега. А Исус каже ,,Ево га прави Израиљац, у коме нема лукавства." И пита га Натанаил ,,Како ме позна"?, а Христос одговара ,,Видјех те кад бијаше под смоквом", значи Христос је на Натанаилу видио одсјај Царства Небескога, које ми видимо на икони, видио је пројављену Икону Божију у Натанаилу, а Натанаил препознаје шта му Христос говори и каже ,,Рави ти си Син Божији, ти си Цар Израиља"! А Исус се удиви његовој вјери и чисту срцу, па каже ,,Па зар само зато што казах да те видјех под смоквом вјерујеш, видјећеш и више од овога и видјећете ангеле Божије како узлазе и силазе на Сина Човјечијега, који долази да суди свијету, да преобрази свијет, који долази са пуноћом Царства Небескога, Царства Оца, Сина и Светога Духа, Тројице једносушне и нераздјељиве, којој слава у вјекове. Амин.
Евхаристијско сабрање крунисано је Светим Причешћем многобројног вјерног народа присутног на Литургији. 
Након заамвоне молитве храм је опходио трократни Крсни ход. Епископ Јован прочитао је Синодик Недјеље Православља. 
Након отпуста, заблагодаривши свештенству Црквене Општине Топаљско-староградске, Владика је нагласио како данас славимо Икону Бога Оца - Господа нашега Исуса Христа и пренио благослове Светих Мученика Јасеновачких. Отац Обрен је захвалио Преосвећеном, и рекао да су са нама данас ,,сви Свети Мученици Јасеновачки у лику Епископа Јована и да су данас стотине хиљада њих овдје са нама." 
Трпеза љубави, као наставак Свете Литургије, уприличена је у просторијама Храма Светог Архангела Михаила.

Чтец Ђорђе Павловић

Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!

Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!