Психосоматика – Зашто се уопште разбољевамо?

Август 14, 2024 - 12:58
 0  135
Психосоматика – Зашто се уопште разбољевамо?

Савремене гране медицине, међу којима предњачи психијатрија, теже да болестима пронађу физиолошке узроке. То и није тако тешко наћи будући да живимо у времену када су основне животне потрепштине попут хране и воде прилично лошег квалитета, у ваздуху је висока концентрација токсичних састојака, не одмарамо довољно а радимо превише. Ипак, да ли је физиолошка природа болести довољна како би се сам настанак болести објаснио, може ли физиолошка аномалија бити последица, а не узрок?

Некада је неко мудро изјавио да је болест стање духа, што значи да не мора бити узрокована различитим аномалијама и природном рањивошћу тела. Тело више трпи последице деловања духа који је у њему, од онога што га окружује или што у себе уноси као храну. Зато ћу овде писати о болестима као аутодеструктивним ,,силама“ које постоје у нама а продукт су ега.

У неком ранијем тексту сам помињао развојне фазе кроз које човек пролази током одрастања. Прва фаза је орална и она подразумева нежност, загрљај, телесни контакт, узимање хране сисањем. Болести коже, грудног коша, плућа, срца, грла, усне дупље могу бити знак застоја током проласка кроз ову фазу. Особе којима телесне потребе у овој фази нису биле задовољене на адекватан начин, у току живота могу осећати недостатак свега тога, најпре блискости, осећаја припадности, нежности, разумевања и вољености. Доминантно осећање везано за набројане недостатке је туга. А туга се најчешће осећа у грлу и грудима, поготово ако се не испољава.

Друга фаза се зове анална и у њој се дете учи контроли, телесној и психолошкој. Телесна подразумева најпре контролу свинктера, мишића који омогућује или спречава вршење физиолошких потреба. Ко има децу препознаће ову фазу по томе што она често имају проблема са какењем, тј. не желе да каке, или не желе да пишке, па се родитељи на различите начине довијају не би ли деца кренула да своје потребе обављају редовно. На психолошком плану контрола се одражава на чувеном дечијем Не, чак и онда када би Да било на корист. Тако уче и да контролишу своје емоције, да их испољавају или не. Уколико постоји неки застој у овој фази то Не које значи и заузимање за себе често неће бити испољавано па ће такво контролисање моћи у каснијем животу да узрокује болести дигестивног тракта, уринарног тракта и других органа у стомачној дупљи. ,,Не“ може бити осећању туге па особа осим суза неће никакву течност испустити из себе, што може бити физиолошки испољено као нпр. застој у раду бубрега. Исто ,,Не“ може бити упућено љутњи, па пошто нисмо у стању да се ,,заштитимо од туђих гована“ (терминус technicus) врло је могуће да ћемо имати проблем са својим сопственим, што има везе са болестима дигестивног тракта, као што су тумори, ,,нервозна црева“, Кронова болест итд.

Трећа је фаза фаличка. Застој може настати нпр. када се девојчице стиде своје полности јер постају свесне да се по нечему разликују од дечака, или нпр. када дечаку који се наравно јавно игра својом пишом грубо кажемо ,,Склањај то!“, ,,Срам те било“, ,,Следећи пут ћу ти га одсећи“. Проблематика ове фазе је у осеаћању важности, тј. у мањку тог осећања. Особе које се не осећају важно, или мисле да нису важне или цењене као особе, могу имати проблема са репродуктивним органима, хроничним и болним упалама јајника, тумором тестиса, импотенцијом или стерилитетом иако физиолошки гледано не мора бити јасног узрока.

Када се префорсирамо, радимо без предаха, без довољно одмарања и опуштања, често се може јавити прехлада. Прехлада јесте знак пада имунитета, а тај пад може бити само физиолошка манифестација премора психе, која тражи одмор, па како време за одмор није могла добити, ,,разболеће“ тело.

Није циљ не обраћати пажну на физиолошке предиспозиције и узроке болести, већ обратити пажњу на его, на дубоке захтеве наше психе која, ако је игнорисана, неће имати другог начина да скрене пажњу на себе него преко тела.

Филип Стојковић

putkaautenticnosti

Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!

Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!