Шта је фанатизам и зашто је тако страшан?

Фебруар 17, 2023 - 21:45
 0  114
Шта је фанатизам и зашто је тако страшан?

Оче, шта је фанатизам и зашто је тако страшан?

Фанатос на грчком значи смрт. Фанатизам је духовна смрт. Дете одгајано фанатично ће једноставно напустити Цркву. Живимо у свету, нисмо монаси. Наравно, не треба прихватити сва његова зла из света, али истовремено не треба заборавити да живимо у друштву, живимо окружени другим људима. Постоје одређени закони друштва који нису у супротности са хришћанством, које ми прихватамо. Неко мисли да је много духовније учинити одређени број поклона или прочитати толико и толико акатиста него помоћи ближњем, видети да, на пример, нема ко да донесе хлеб или млеко старијем комшији, или,  оставити болесника код куће, коме је потребна стална помоћ, и отићи на дугу службу у храм. Наравно, треба отићи у храм али фанатизам, који се састоји управо у одсуству љубави, манифестује се у томе што нам је згодније и лакше да идемо на службу, прикривајући замишљеном побожношћу неспремност да се бринемо о болеснима. Исто се може рећи и за родитеље који малу децу терају да дуго остану на црквеној служби. Дешава се да је дете уморно, немирно, а мајка не мари већ је преокупирана својом молитвом. Каква ће сећања дете имати са богослужења? Да је храм место где је загушљиво, где морате дуго да стојите и желите да што пре изађете на улицу. Малу децу треба доводити у храм на кратко и бити са њима у храму све док дете може да осети службу. Родитељи увек треба да буду у близини, да прате дете током службе, да му нешто показују и објашњавају. Подвиг хришћанске љубави и материнског крста састоји се у жртвовању свог смиреноумља у храму да би се код деце неговао добар однос према храму Божијем. Може се навести много примера. Неки забрањују деци да гледају телевизију, и у комуникацији са вршњацима дете се осећа инфериорним. Дете ће бити љуто на родитеље. Живимо у свету и дете се мора васпитавати тако да, незаношено лепотама овога света, буде свесно добра и зла.

 — Постоје и вести.

 Да, зашто, ако живим у друштву, не бих гледао вести? На пример, Његова Светост Патријарх је рекао да редовно гледа вести од 9 сати. Ако будем одсечен од света, ја као свештеник, нећу моћи да одговорим на питања парохијана. Треба познавати и духовну и световну литературу.

За дете ТВ постаје забрањено воће, и оно ће посегнути за њим. Неопходно је све на време објаснити – тако ради права верујућа породица. Не можете ударати по рукама узвиком „не“! Такав табу неће бити заснован на страху Божијем, већ на страху. У детету се мора васпитавати страх Божији, а не ужас неизбежне родитељске казне. ТВ, компјутер сами по себи нису ни лоши ни добри феномени. Попут секире можете сећи дрва и грејати кућу, или можете убити човека.

Исто тако, телевизор са рачунаром може бити и добар и лош. На рачунару, на пример, можете штампати православне књиге и иконе, гледати добре филмове и православне програме на ТВ-у.

— Како успоставити прави однос са нашим неверујућим вољенима?

 - Неверујући људи нас окружују и окруживаће нас, стога треба да се договарамо показујући љубав. На пример, неко од укућана гледа ТВ, а ти желиш да се молиш.  Можете се сложити: „Хајде, помолићу се касније данас, јер твој филм сада почиње, али можеш мало да утишаш звук.” Ако особа учини неке уступке зарад очувања мира, онда у томе неће бити посебног греха. Бранећи своју веру, не треба ићи предалеко. „Зато ће знати да сте моји ученици, ако будете имали љубав једни према другима“ (Јован 13:35).

Треба бити опрезан у свом духовном животу. Гледамо лево и десно када прелазимо улицу, не стављамо руку на врелу пећ. Фанатизам почиње малим. Бирамо наш омиљени цитат из књиге или поглавља из Светог писма и понављајући га свима,  почињемо да учимо друге.

Понекад верујући почињу да опонашају велика дела древних светаца без благослова –  посебно да строго посте. „А зашто сам ја гори од ових монаха?” Ово је већ гордост. Тада остајемо у извесној самосветости – чини нам се да смо се описменили, нестају сви ауторитети – није важно мишљење ни светих отаца ни свештенства. Понекад можете дати савет, али са понизношћу. А када немамо хришћанску љубав, него имамо поуке, препричавања, приче, човек пада у прелест. Можете се заштитити од овога на исповести. Исповедник мора нужно искоренити такво осећање, он види духовну меру свог духовног чеда – шта му је корисно, а шта може да га уништи.

Покушајмо да пронађемо праве путеве у нашој вери. Како се можете назвати хришћанима ако не следите заповести Христове и глас Цркве, већ своја лична осећања. Фанатизмом понижавамо своју веру. Да се то не би десило, морате веровати промишљено, компетентно, свесно. Радујте се ономе што нам Господ даје, усмеравајући вољу и ум на службу Богу. И волите своје ближње.

 

о.  Михаил Михаилов (интервју)

pravmir.ru

Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!

Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!