Лажни и нетачни цитати којима верујемо

Фебруар 25, 2023 - 22:36
 0  65
Лажни и нетачни цитати којима верујемо
Напретком технологије, а посебно појавом интернета и друштвених мрежа, знатно нам је олакшан приступ многим информацијама. Уствари, оне често долазе до нас и онда када их ми не тражимо. Међутим, да ли је то заиста допринело да будемо боље информисани? Колико често се запитамо да ли је оно што смо прочитали истина?
У мноштву дезинформација и нетачних података који се могу прочитати на интернет порталима и друштвеним мрежама налазе се и разни цитати који се приписују великанима или познатим личностима. Многи популарни цитати су нетачни, било да је реч о измењеном тексту или о погрешном навођењу аутора, а има и оних који су у потпуности измишљени.
До замене аутора обично долази ненамерно: на основу погрешних асоцијација, због делимичног подударања мисли.... или нпр. када једна позната личност цитира неку другу и тако фактички присвоји њен цитат. Такође, постоје случајеви поједностављивања цитата, који након дељења на друштвеним мрежама наставља да циркулише у свом новом облику. Међутим, људи некад намерно, односно злонамерно, мењају текст цитата, како би тиме постигли одређени ефекат.
Примера има јако пуно и немогуће их је све навести, али можемо се осврнути на неке најпознатије. Видећемо да има и оних који су постали готово бесмртни и пре појаве друштвених мрежа.
1. „ЦИЉ ОПРАВДАВА СРЕДСТВО”
Једна од најпопуларнијих крилатица на свету приписује се Макијавелију, иако он то нигде није експлицитно написао у таквом облику, нити његово учење подржава тај принцип. Макијавели је заправо у свом познатом делу „Владалац” заговарао тезу да циљ одређује средство, а не да оправдава свако средство које се примени. Међутим, не само што су му приписане речи које није написао, него је на основу погрешне интерпретације његовог учења скован и термин "макијавелизам" којим се у политици означава деловање које занемарује моралне обзире ради постизања циља, док у психологији макијавелистички тип личности, уз нарцистички и психопатски представља део тзв. мрачне тријаде.
2. „ПИШИ КАО ШТО ГОВОРИШ, А ЧИТАЈ КАКО ЈЕ НАПИСАНО.”
Сасвим је сигурно да би већина људи са наших простора ову фразу без размишљања приписала Вуку Стефановићу Караџићу, тим пре што су те речи деценијама стајале уз његову слику у учионицама већине школа. Међутим, ово је ортографски принцип који је увео немачки граматичар Јохан Кристоф Аделунг.
3. ДОЂУ ТАКО ВРЕМЕНА КАДА ПАМЕТАН ЗАЋУТИ, БУДАЛА ПРОГОВОРИ, А ФУКАРА СЕ ОБОГАТИ.
Овај наводни цитат Иве Андрића, судећи по друштвеним мрежама, један је од најпопуларнијих на простору бивше нам државе. Међутим, историчарка књижевности Жанета Ђукић Перишић, која се посебно бавила Андрићевим стваралаштвом, тврди да он ту реченицу никада није написао.
4. „НИЈЕ ВАЖНО КО ГЛАСА, ВАЖНО ЈЕ КО БРОЈИ.”
Многи верују да је ово заиста изговорио Стаљин. Међутим, према порталу за проверу чињеница на интернету „Politifact”, не постоји никакав валидан доказ да је Стаљин икада дао ову или било какву сличну изјаву.
5. „МИ СМО СУДБИНОМ ПРЕДОДРЕЂЕНИ ДА БУДЕМО ИСТОК НА ЗАПАДУ, А ЗАПАД НА ИСТОКУ.”
Ова фраза се приписује Светом Сави, мада се не може пронаћи ни у једном историјском извору, већ је тај цитат извучен из књиге Милана Д. Милетића под називом „Бројанице Светог Саве“ (1980)
6. „НЕ ПОСТОЈИ НИЈЕДАН ЗАКОН КОЈИ НИЈЕ ПИСАН ЉУДСКОМ РУКОМ. НЕВОЉА ЈЕ ШТО ИХ ПИШУ ПСИХОПАТЕ, СЛЕДЕ ОВЦЕ, А ЧУВА ПОЛИЦИЈА.”
Можда некоме заиста делује да је ово могао изговорити наш песник и афористичар Душко Радовић, али нема никаквих доказа за то, нити се може пронаћи у његовим збиркама афоризама. Једноставно, постоје људи који подмећу своје мисли великанима, да би оне тако имале јачи аргумент.
7.„МИ ЛАЖЕМО ДА БИСМО ОБМАНУЛИ СЕБЕ, ДА УТЕШИМО ДРУГОГА, ЛАЖЕМО ИЗ САМИЛОСТИ, ЛАЖЕМО ИЗ СТИДА, ДА ОХРАБРИМО, ДА САКРИЈЕМО СВОЈУ БЕДУ, ЛАЖЕМО ЗБОГ СЛОБОДЕ. ЛАЖ ЈЕ ВИД СРПСКОГ ПАТРИОТИЗМА И ПОТВРДА НАШЕ УРОЂЕНЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ. ЛАЖЕМО СТВАРАЛАЧКИ, МАШТОВИТО, ИНВЕНТИВНО. ЛАЖ ЈЕ СРПСКИ ДРЖАВНИ ИНТЕРЕС. ЛАЖ ЈЕ У САМОМ БИЋУ СРБИНА. У ОВОЈ ДРЖАВИ СВАКА ЛАЖ НА КРАЈУ ПОСТАНЕ ИСТИНА. СРБЕ ЈЕ ТОЛИКО ПУТА У ИСТОРИЈИ СПАСАВАЛА ЛАЖ...”
Ово је пример злонамерног извлачења из контекста и фалсификовања цитата из романа „Деобе” Добрице Ћосића... .
У оригиналном тексту најпре стоји: „Лаже окупатор, лажу издајници, лажу и борци за слободу.” Ово је намерно избачено да би читалац стекао утисак како се текст односи само на лагање код Срба, а не да говори о лагању у рату.
У наставку следи: „Лажемо из љубави и човечности, лажемо због поштења. Лажемо због слободе...”. Овде се чак наводе и позитивни мотиви лагања, и јасно је да је реч о разлозима због којих човек уопштено лаже.... али је и та реченица такође избачена да би се отклонила сумња у то. Затим, тамо где стоји „нашег” убачено је „српског”. Док се последњих неколико реченица („Лаж је српски државни интерес. Лаж је у самом бићу Србина....” ) не налазе у оригиналном тексту, већ су додате.
И поред чињенице да је ово само цитат из Ћосићевог романа... и то фалсификован, а не његова званична изјава, овај текст се често спомиње у разним расправама на форумима, као и у медијима из окружења ... чак некад и уз образложење да је Ћосић заговарао лаж као средство.
8. „НЕ СЛАЖЕМ СЕ СА ТИМЕ ШТО ГОВОРИТЕ, АЛИ ЋУ ДО СМРТИ БРАНИТИ ВАШЕ ПРАВО ДА ТО КАЖЕТЕ.”
Ово је један од најпознатијих цитата на свету, који многи приписују Волтеру. Међутим, тo није његова оригинална мисао, већ цитат из књиге "Волтерови пријатељи".
9. „ЖЕНЕ ДОБРОГ ПОНАШАЊА РЕТКО СТВАРАЈУ ИСТОРИЈУ ”
Реченицу, која се масовно приписује Мерлин Монро, заправо је изговорила историчарка Лорел Тачер Урлих 1976. године.
10. „ДЕФИНИЦИЈА ЛУДОСТИ ЈЕ ЧИНИТИ СТАЛНО ЈЕДНУ ТЕ ИСТУ СТВАР И ОЧЕКИВАТИ РАЗЛИЧИТЕ РЕЗУЛТАТЕ”
Посебан феномен престављају лажни цитати Алберта Ајнштајна. Ово је само један од оних иза којих он не стоји, а који му се приписују.
facebook.com/razbistravanje

Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!

Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!