„Како је добро и лепо да браћа живе заједно!“

Јануар 20, 2024 - 22:21
Јануар 20, 2024 - 22:20
 0  152
„Како је добро и лепо да браћа живе заједно!“
Свети Цар и пророк Давид у једном од Псалама каже: „Kако је лепо и красно кад сва браћа живе заједно! " (Пс. 132:1). То јест, он узвисује идеју о уједињењу људи. И сам Христос Спаситељ пред Својим крсним страдањима молио се да се сви уједине међу собом: "Да сви једно буду, као ти, Оче, што си у мени и ја у теби, да и они у нама једно буду да свијет вјерује да си ме ти послао." (Јован 17:21).
Када међу људима нема мира и слоге, када се држава подели, када у породици свако мисли само на себе, а не на добро ближњег, онда, како упозорава Спаситељ, такво царство, таква држава или породица не може да се спаси. Нажалост, сада видимо да нам црквене и политичке поделе уништавају земљу, колико је нестабилних и несрећних породица где су муж, жена и деца стално у међусобном рату.
На овај празнични дан, када је Христос дошао на реку Јордан да га крсти Свети пророк Јован, дат нам је узор јединства у лику Свете Тројице.
Када се Господ крстио, тада је Дух Свети сишао на Њега у виду голуба, а Отац Небески је рекао: „Ово је Син мој љубљени, који је по мојој вољи“ (Мт. 17, 5). Први пут од рођења Христовог, откривена су сва три Лица једне и нераздвојне Тројице. Бог се јавља у Јордану у свој Свој пуноћи, па се овај велики празник још зове Богојављење. Као и у Светој Тројици, непроменљиво, нераздвојно и у великој међусобној љубави, спојена су три Ипостаса, тако да и ми морамо бити сједињени у породици и држави.
Напоменимо и то да у тренутку крштења, Дух Свети силази у виду голуба од Оца и почива на Сину. Празник Богојављења такође разоткрива лаж секташа, такозваних Јеховиних сведока, који уопште не признају Свету Тројицу и Божанску природу Христа. Иако пажљиво проучавају Свето Писмо, веома воле да Га цитирају, али због своје гордости не виде ове јасне речи о Тројици у Јеванђељу. Многи имају питање: можемо ли постићи јединство када имамо различите, често веома тешке карактере, различите погледе на живот, велике или невидљиве мане, као и горе поменуте велике догматске разлике у уверењима? Да би бар делимично превазишли међусобне разлике, људи се удружују у братства, политичке партије и синдикате. Дешава се да су људи присилно уједињени од стране званичника за своје потребе. Али обично су такве формације веома краткотрајне и брзо се распадају. Најпоузданије сједињење може бити само сједињење у Христу, по лику Свете Тројице. Пут до тога није кроз политичке одлуке, већ кроз покајање. Није случајно што је Христос после Свог Крштења и 40-дневног искушења у пустињи започео своју проповед позивом на покајање: „Испунило се вријеме и приближило се Царство Божије; покајте се и вјерујте у јеванђеље." Пре Крштења Спаситеља људи су долазили на Јордан, где је и свети Пророк и Претеча Господњи Јован проповедао покајање, односно позивао на промену начина живота набоље. Долазили су му војници, а он их је саветовао да никога не вређају и да буду задовољни платом. Када су долазили племенити богаташи, он их је позивао да своје богатство поделе са сиромашнима; када су долазили књижевници или фарисеји, који су се поносили познавањем и испуњењем Мојсијевог закона, он је прилично оштро разоткрио њихово лицемерје и назвао их змијама. Јер не постоји особа која је проживела свој живот и никада ни у чему није згрешила. Страшно је када човек није свестан својих грехова, размеће се сопственом измишљеном праведношћу и не жели искрено да призна своје грешке. Тада он себи прекрива пут ка духовном савршенству и вољи Божијој, ка сједињењу у Христу. Дакле, пијење свете воде, односно велике светиње (јер се, за разлику од обичне воде, не квари, а ако је због болести или других околности немогуће доћи у храм, може чак заменити и само Свето Причешће), увек ћемо чинити са страхопоштовањем и покајањем, односно са жељом да променимо свој живот на боље. Ако смо поносни и арогантни, онда се морамо помирити с тим. Ако смо љути, онда треба да постанемо љубазни и смирени. Ако смо веома везани за своје богатство и постали шкрти, онда постанимо великодушни. Ако смо неверни у мислима или стварности, онда морамо постати чедни и верни до смрти. Ако на овај начин променимо сопствени живот, тада ћемо постићи слогу и јединство и бити близу Царства Божијег у овоземаљском животу, јер ће у нашим срцима завладати љубав према свима, мир и радост, а по завршетку земаљског живота, следићемо вечни живот у Царству Небеском. Амин.
архимандрит Маркел

Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!

Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!