Повредити и бити повређен
“Јер каквим судом судите, онаквим ће вам судити; и каквом мером мерите, онаквом ће вам се мерити” пише у Матејевом јеванђељу 7,2.
Поларности су нормални однос унутар психичке, физичке и хемијске реалности. Једном речју, поларности или крајности су реалност, можда чак и њена суштина. Ипак, услед законитости опажања и способности свести да у фокусу има само један објекат, као и функције Ида који бежи од непријатности, у свести остаје једна од две поларности. Уколико се опажање не развије крајности ће остати једини оквир унутар којег ће закључивање бити веома ограничено.
Kрајности најчешће нису прихваљиве осим у ретким ситуацијама када друге опције нису адекватне. Иако ретко, и то може да се деси па је ред да се и о томе каже на овој wеб страници.
Волети и бити вољен нису крајности о којој на овом месту желим писати већ крајност “волети” и “бити повређен”. Вероватно већина читалаца у искуству има ситуације повређивања унутар или након распада емотивне везе. Овај сложени процес наставља се туговањем и жаловањем који итекако може угрозити квалитет живота па и само свакодневно функционисање. Процес је краћи уколико предвиђа адекватно пражњење емоција у свакој од фаза туговања. Оно што ме више фасцинира од туговања и начина слагања успомена је начин доласка до прекида везе.
Свака веза распала се због неадекватне емоције која опстаје у психичком пољу. Лако је разумети када је емоција љутње доминантна, тада је јасан узрок. Хранити душу љутном свакако није прикладно у емотивном односу, нарочито уколико та емоција опстаје. Оно што је чињеница је да агресивност дуже опстаје у заједници него изненадност дубоке повреде, када једна једина изјава пређе црвену линију другог партнера. Чини се да је теже и незгодније када у емотивној вези душу храните великом љубављу после које може доћи велика повреда. Тада је само једна реч, један гест или поступак та “велика повреда” и она има снагу да доведе до тектонских поремећаја у функционисању душе пре свега због превелике осцилације у кратком времену. Зато је смрт детета најстреснији догађај у животу сваке мајке која има такво искуство. Kада идилу мира и лепоте прекине овакав догађај један део мајчине душе оде са дететом у свет који није метрички могуће изразити. На срећу много су чешћи други примери као што је повреда једног од партнера у љубављи богатој вези. И тада за последицу имамо да један део душе повређеног нестаје са нестанком везе што ће подразумевати период психичког опоравка. Овај период зовемо периодом туговања и жаловања. Тада као да се догоди нагло скретање судбинских токова који брутално пресецају душу што доводи до онемогућавања адекватног психолошког па и физиолошког одговора на повреду. Рекло би се да је овде у првом тренутку реч о фази шока којима започиње како Искуствени модел стреса тако и поменути процес туговања и жаловања. Изненадне повреде које сежу иза црвене линије, а које погађају раније усађени страх, најчешће страх од неадекватности, одбацивања, недовољности и томе слично, заправо представљају филигрански прецизне окидаче за промене у души после које више ништа није исто. Неки ово доживљавају као краћу, болнију али пожељнију варијанту ако је до прекида морало да дође, док други у изненадности виде превелики терет који је, самим тим, нежељен. О овоме је апсурдно причати и поредити па ово подсећа на размишљање да ли је лакше умрети у сну од инфаркта или полако умирати од рака. Поента је у изненадности која итекако уме да остави последице на оне који остају, па је и овај фактор важно узети у обзир а не само узроке њеног настанка. Другим речима, некада је изненадност тежа од самог садржаја јер је и смрт тежа од инфаркта који је изазива. У сваком случају, лакше је подносити некога ко континуирано показује агресију или друге непријатне обрасце понашања, него онога ко је препун љубави а ко у неком тренутку погоди старе ране и боли.
Последица оваквог исхода емотивне везе, без обзира да ли је реч о емотивној, пословној, породичној или каквој другој вези, може бити и победа и пораз. Резултат ће зависити од низа околности и фактора који утичу на исход. За почетак, сетимо се Његошевих чаша меда и жучи па је сасвим коректно сматрати да је све на добро, па и повреда која ће до тога довести. Према томе, резултат сваке повреде може бити емотивно јачања, али и учење онога што се никада више не сме учинити, и томе слично. Супротно томе, овакве повреде могу битно утицати на ломове после којих може уследити изолација и осећај потпуне неадекватности што, у најтежим случајевима, може утицати на осећај да је време стало. А са временом стане и живот тако да особа пореживљава до даљњег. Наравно, реч је о најдубљим ломовима. И овде, као и у другим ситуацијама појаве изненадности, важи правило да “што ме не убије то ме ојача” као и контрапункт, да “што ме не ојача то ме убије”.
Лек од изненадности не постоји. Живот је увек способан да покаже неки облик изненадности. Али је зато сасвим сигурно да у животу постоји равнотежа па је за претпоставити да је изненадност била искуство особе која изненађује другу, чиме се све доводи у равнотежу. Тиме је иницијатор изненадности слободан/на и може започети нови емотивни живот у потрази за адекватним партнером. Kосмичка правда постоји и то је јеванђелиста записао нама на наук. Нека нам Бог помогне да поднесемо изненадне емотивне ломове који имају снагу да промене живот.
Петар Јекнић
emoracio.edu.rs
Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!
Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!