Љубав је активност усмерена на једну особу, али тако да кроз њу учимо да волимо цели свет и све људе. Љубав се не мери објектом који волимо, већ умећем којим га волимо, њега и цели свет. Усмерена је на различите објекте, и тако разликујемо различите врсте љубави:
а) Братска љубав – основа свих врста љубави. Према сваком људском бићу осећамо бригу, одговорност, поштовање и познавање. Она повезује равноправне људе, вођена је потребом да се упозна, да се не суди површно, већ да се продре у дубину туђе туге, страха, немоћи. Одликује се саосећањем и жељом да се помогне.
б) Мајчинска љубав – јавља се у два вида. Први је брига и одговорност за телесни раст и развој, а други је улевање воље и љубави за животом. Развија осећај да је дивно бити жив, али је тај осећај могућ само ако и сама мајка то осећа. Усмерена је не само на мало дете, већ на дете које расте, развија се и осамостаљује се, што је најтежи тренутак за мајку ако није научила да воли друге људе. Несебична је и безусловна, добијамо је “бесплатно”, само зато што постојимо, и не морамо се борити за њу. Са друге стране, постоји очева љубав, која је условљена и коју морамо заслужити задовољавајући постављене критеријуме.
ц) Еротска љубав – жеља за потпуним сједињењем и стапањем са другим људским бићем. Ова љубав није заљубљеност, ни сексуално привлачење, ни разговор о интимним стварима, ни слобода да се свађамо, ни заједнички поглед на живот, ни себичност у двоје. Она је помало од тога свега, и одлука да ћемо живети за ту особу коју одликују особине својствене само њој. Љубав је и чин воље и индивидуална привлачност.
д) Љубав према себи – брига за себе, као посебну личност, без које не бисмо имали храбрости отворити се и дати себе. Разликује се од себичности, јер себичнст није љубав – само празна особа покушава да се утопи у само за себе омиљеним богатствима. Човек који воли људска бића, сасвим природно, воли и себе јер је и он људско биће.
е) Љубав према Богу – потреба за сједињењем са врховном бићем, нечим што је веће од нас самих. Од степена развоја појединца зависи да ли ће у представи Бога тражити мајку или оца, или га прихватити као универзални принцип, као начин живота кроз који ће тежити да постане део правде, самилости и љубави.
_
Из књиге „Умеће љубави“
facebook.com/razbistravanje