Положај жена Ирана и Србије
Колико су жене плаћене у односу на мушкарце, да ли их има више на руководећим местима него раније и колико им се живот променио у односу на пре неколико деценија... теме су о којима се говорило на конференцији „Положај жена Ирана и Србије” одржаној у Општини Савски венац. Међу учесницама биле су представнице Покрета жена социјалиста, чланице удружења „Женска снага и напредак ЦЕСЛАЈА” из Србије, али и др Захра Садат Мирхашеми, директорка катедре са Универзитета „Алзахра” у Техерану, и проф. др Лејла Карими са Универзитета „Багијаталах” у Техерану, специјалиста гинеколог.
Положај жене у систему Исламске Републике, према речима проф. др Лејле Карими, има приоритет у очувању породичне структуре и достојанства жене, поред друштвених, културних, економских, политичких и других активности. У различитим областима њихов статус променио се у Исламској револуцији – у образовању, медицини, спорту, књижевности, на руководећим местима, у медијима, у области моћи и одлучивања...
– После Исламске револуције повећан је удео жена на факултетима за 33,3 одсто, а број студенткиња за 56 одсто. Неписменост жена и девојчица опала је за 99,3 одсто, а број девојчица у односу на дечаке у школама повећан је за 28. И број лекарки је са 16 одсто отишао на 98 – каже Карими.
Жене су се доказале и у спорту па чине више од половине председника и потпредседника спортских савеза. Жене Ирана, њих 88.366, суде на домаћим и међународним такмичењима, укључене су у рад 16.111 спортских клубова, а на недавним спортским такмичењима освојиле су 3.302 медаље. И број жена на руководећим положајима порастао је за више од 40 одсто. Око 25 одсто државних менаџера на свим вишим, средњим и основним нивоима су жене. Око 2.900 је у одборима директора компанија, 725 су извршни директори. Све су присутније и у култури. Оне су добитнице 114 националних и 138 међународних филмских награда. Приступ мобилним телефонима у Ирану има 26 милиона корисника, а око 45 одсто свих корисника су жене.
И у парламенту, у 11. заседању, 227 одсто жена је више.
– Економско оснаживање жена је кључни корак. Оно помаже женама, које чине половину укупног и радно способног становништва, да дођу до сигурности, пронађу посао или радом у кући обезбеде себи финансијска средства за живот – рекла је мр Светлана Прошевски, председница Управног одбора удружења „Женска снага и напредак” Београд и напоменула да ово удружење уз подршку Покрета жена социјалиста Београда помаже економско оснаживање жена које су претрпеле насиље.
– Желимо да Србија буде окружење за безбрижно одрастање девојчица и безбедна средина за жене које желе да раде, образују се и напредују у сваком погледу. Да помогнемо у спречавању и искорењивању насиља над њима, како од породице тако и друштва. На нашим партнерима је да дају ту подршку, а и на женама је да се не повлаче – истакла је Прошевски.
Жене у Србији сада у већем броју раде у секторима са мањим зарадама. Према евиденцији Националне службе за запошљавање, то су трговина, угоститељство, текстилна индустрија, здравство и социјална заштита.
– То је један од разлога за неједнаке плате. Често су непријављене, без социјалног и здравственог осигурања, без могућности синдикалног организовања. Дешава се да жена после породиљског боловања буде пребачена на ниже радно место, са мањом платом, док у екстремним случајевима добије и отказ – каже Славка Солар, оснивач и члан Удружења „Женска снага и напредак”.
Жене су бројније од мушкараца, имају виши ниво образовања, живе пет година дуже, али теже долазе до посла, теже се бирају на руководеће положаје, пре добијају отказ, мање су плаћене за исти посао.
Плате жена су ниже и у професијама у којима оне чине већинску радну снагу, а свега трећина је на месту руководиоца, директора и законодавца.
politika.rs
Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!
Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!