У Господу уснуо проф. Андреј Тарасјев (1933-2024)

Новембар 13, 2024 - 23:38
 0  36
У Господу уснуо проф. Андреј Тарасјев (1933-2024)

Од многих вољени и уважавани проф. Андреј Тарасјев (1933-2024), потомак руских избеглица које су после Октобарске револуције у Београду пронашле свој нови дом, уснуо је у Господу 13. новембра 2024. године. У суботу, 16. новембра 2024. године, са почетком у 9 часова у руском храму Свете Тројице на Ташмајдану биће служена света заупокојена Литургија са опелом новопрестављеном ипођакону Андреју. Вјечнаја памјат!
Ипођакон Анреј Тарасјев је рођен 1933. године у Београду. У Србију и нашу престоницу породица Тарасјев је пристигла током егзодуса руског народа који је уследио током и после Октобарске револуције. Андреј је дете руских емиграната који су у претходним генерацима изнедрили бројне угледне свештенике и официре, међу којима и више генерала. Он је по свему једна сасвим особита, драгоцена и изузетно важна личност просветно-духовног живота у Србији двадесетог и двадесет првог века.
Основну школу је завршио у Београду, у Руском дому цара Николаја Другог, док је матурирао у Другој мушкој гимназији. Студирао је историју уметности и архитектуру, а дипломирао руски језик на Катедри за источне и западне словенске језике и књижевности Филозофског факултета у Београду. Његов живот је обележио педагошки рад са младима, ученицима и студентима, а аутор је десетак уџбеника руског језика и више научних студија из области руске књижевности.
До одласка у пензију био је дугогодишњи професор и лектор за руски језик на Филолошком факултету у Београду, предавач на Вишој економској школи, хоровођа руског храма Свете Тројице и ипођакон у цркви Светог Трифуна на Топчидерском гробљу. Иначе, имао је „прекид у каријери“ када је за време комунистичке диктатуре, јануара 1962. године, удаљен са катедре за руски језк „зато што пева и диригује у цркви“! Био је један од наших највећих стручњака за руски језик и књижевност, посебно за класичну руску књижевност, као и за област црквеног појања. Деценијама је водио више црквених и грађанских хорова. Као дугогодишњи стручни консултант Патријаршије српске за руски језик радио је на преводима црквених књига и најсложенијих текстова. Са патријархом Павлом, тадашњим Епископом рашко-призренским, успоставио је трајно пријатељство током заједничког рада у Комисији за превод Новог завета.
Аутор је преко педесет научних и стручних радова из области филологије, посебно руског језика, књижевности и историје. Нарочито су драгоцени његови записи и књиге из области историје Руске Православне Заграничне Цркве у периоду од 1918. до 1937. године. Посебно је драгоцена његова књига о руским монасима и мохињама као обновитељима српских манастира. Занимљиво је да је, између бројних руских и српских архијереја и првојерарх Руске Православне Заграничне Цркве митрополит Антоније (Храповицки) за време својих боравака у Београду био чест гост у стану Андрејевог оца, крстоносног проте Виталија Тарасјева, који је био старешина Подворја Руске Православне Цркве и храма Свете Тројице у Београду. Андрејев старији брат Василије био је парох при руској Светотројичкој цркви на Ташмајдану, а његов братанац, протојереј-ставрофор Виталије Тарасјев, данас је старешина тог храма.
Извор: Радио Слово љубве

Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!

Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!