Односи с емоционално незрелим људима

Децембар 29, 2022 - 16:45
Децембар 29, 2022 - 16:46
 0  76
Односи с емоционално незрелим људима

Емоционална зрелост се одређује способношћу да се контролишу своје емоције и да се преузме пуна одговорност за свој живот. Већина људи, које можемо сврстати у емоционално зреле људе, поседују навике да излазе на крај са својим гневом, разочарењима, осећањем кривице, увређеношћу, страхом, завишћу, тугом, несигурношћу и многим другим осећањима. Емоционална зрелост се одређује способношћу осећати те емоције, а затим их брзо и отпустити. Емоционално незрели људи дуго остају у негативним емоцијама и нису способни да изађу из њих.

Емоционална зрелост – је способност јасно и тачно видети свој живот и умети изаћи на крај са животним тешкоћама. Ако човек очекује да ће живот бити лак или комфоран, да ће га неко други оградити од непријатности, конфликата или негативних емоција значи да се иза тога крије незрела личност. Ако човек дозвољава да негативне емоције заузму у његовом животу већи део времена и да на њих троши много енергије, више него што оне заслужују то такође може да указује на емоционалну незрелост.

Емоционално незрели људи могу да буду нарочито компликовани у комуникацији, зато што је њихова способност да адекватно интерпретирају и реагују на различите животне проблеме поприлично нарушена. Ако се налазите у браку са емоционално незрелом особом, ви ћете се обавезно срести с већим потешкоћама у решавању проблема везаних с његовим расположењем и понашањем. Они, као по правилу покушавају да конторолишу свој живот, а такође и живот људи око њих, желећи да виде оно што су сами идеализовали и не прихватају реалност, нити раде на томе да се мењају у позитивном смеру.

Основни знаци емоционалне незрелости

  • Ако нешто иде како не треба, то је увек туђа грешка. Један од најједноставнијих начина да се открије емоционална незрелост јесте упирање прстом на другог. Увек је крив неко други. С њима је тешко комуницирати. Они не желе да виде ствари са туђе тачке гледишта. Они сматрају да су они у праву и да је цео свет против њих.

  • Емоционално незрели људи уопште не виде како се сами понашају у односу према другим људима. Ако вас они сматрају за неког ко их понижава, они ће обавезно да вам узврате истом мером. И без обзира на то, они очекују да се ви изборите са тим што вам они раде, укључујући њихову грубост и инаћење. Ви сте дужни да их прихватите онаквим какви су, али они вас не могу да прихвате. Они често негативно реагују на било какав ваш поступак који они обавезно сматрају неправедним и безосећајним према њима. Њихово схватање реалности је често веома искривљено и нетачно.

  • Емоционално незрели људи су жртве. Емоционално незрелим људима се свиђа да играју улогу жртве. Они не желе да виде, да њихов лош избор често приводи овим или оним лошим последицама. Као жртве они силно искривљују реалност, не примећујући одређене ствари које узрокују одређене последице или „чупају“ речи из контекста. Они често бирају партнере, који ће остати с њима без обзира на све. Они често праве драму, зато што им драма дозвољава да ојачају своју улогу жртве и даје им могућност да се свете за оно што нису добили.

  • Њихови односи често нису дуговечни. Емоционално незрелим људима је тешко да одрже било какве односе. Разлог је што такви људи често своје другове претварају у своје непријатеље. Они не иду на компромис, јер је то фактички немогуће за емоционално незреле људе. Они сами раскидају везе с људима који им све време не дају то што би они хтели. Или се људи сами дистанцирају од њих, пошто се замарају од сталних неоснованих требовања.

  • психолог Журавлева Галина
  • poznajsebe.wordpress.com

Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!

Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!