Приче из Пчиње - Багрем и поток

Април 28, 2022 - 14:57
 0  207
Приче из Пчиње - Багрем и поток
Када се отац у новем­бру 1994. годи­не пре­се­лио из Све­тог Про­хо­ра у Све­ти Пан­те­леј­мон у Леп­чин­цу, раз­да­љи­ну изме­ђу Све­тог Сте­фа­на и Све­тог Пан­те­леј­мо­на од пет, шест кило­ме­та­ра, са вели­ким успо­ни­ма, гази­ли смо ско­ро сва­ко­днев­но,посеб­но када је поче­ла град­ња Све­тог Пан­те­леј­мо­на. Тада нисмо има­ли кола, ни теле­фон. Све је оба­вља­ла пеша­ди­ја. Отац је ауто­бу­сом одла­зио у Вра­ње за епар­хиј­ске оба­ве­зе. За неко вре­ме смо купи­ли „Фићу“, па „Сто­ја­ди­на“, па руску „Вол­гу“. На кра­ју „Ладу“ којом смо пре­ве­зли тоне цемен­та. Пома­ло је сме­шно, пома­ло роман­тич­но – али сада. Тада је било муч­но гле­да­ти оца како се раза­пи­ње и изга­ра. Нисмо има­ли ни кров над гла­вом, ни сва­ко­днев­них потреп­шти­на. А и ми смо се при­лич­но наму­чи­ли. Ују­тру у три сата кре­ну­ли бисмо у Све­ти Пан­те­леј­мон, још увек по мра­ку са фење­ром у рука­ма. Сти­за­ле смо у сва­ну­ће на Литур­ги­ју. Мала све­то­пан­те­леј­мо­нов­ска црква тада је била омал­те­ри­са­на полу­о­дле­пље­ним бла­том. Под је био избе­то­ни­ран, и стал­но мокар од вла­ге. Сти­гле бисмо полу­мо­кре у изно­ше­ним ципе­ла­ма које смо доне­ле из све­та. Целог дана мокрих ногу. Отпра­ти­ле бисмо неза­бо­рав­не литур­ги­је са оцем и бра­ти­јом и наста­ви­ле да кува­мо за рад­ни­ке, којих је увек било пре­ко десе­так. Бра­ти­ја и ми – два­де­се­так. Није има­ло где да се пре­дах­не или одмо­ри. Пре­дах би био ако би нас отац позвао на кра­так раз­го­вор. Кри­ла су потом бива­ла још већа. Уве­че бисмо се вра­ћа­ле опет пеши­це у Све­ти Сте­фан. И сутра­дан поно­во дола­зи­ле.
Успут бисмо нерет­ко чуле цви­леж ште­на­ди мла­дих вучи­ћа, а било је и кад смо их виђа­ли.
Иску­ше­ни­цабео­гра­ђан­ка Невен­ка била је врло крх­ког здра­вља. Од детињ­ства је била боле­шљи­ва. И поред тога она се тру­ди­ла да иде у корак са нама који смо били здра­ви­ји, који смо у детињ­ству има­ли „герил­ску обу­ку“.
Поред тога што је била сва нежна и крх­ка, била је од оних осо­ба које виде само књи­гу. Такав лик се лако може зами­сли­ти.
Инте­ли­гент­на, памет­них очи­ју са нао­ча­ра­ма, боље рече­но теле­ско­пи­ма. Стал­но скон­цен­три­са­на на нешто, спо­ља је била често пома­ло одсут­на, тако да сам јој често бри­са­ла замр­ља­не нао­ча­ре, па сам се стал­но пита­ла шта види кроз њих. Није ни при­ме­ћи­ва­ла шта не види. Јед­ном ме је убе­ђи­ва­ла у три сата ују­тру да је то што видим на запа­ду – сун­це.
„Ма није сун­це, сестра Невен­ка, па то је запад.“
А месец к`о теп­си­ја.
„Јесте, јесте... то је сун­це, видиш коли­ко је.“
Оду­ста­нем од кон­струк­тив­не рас­пра­ве и оде­мо на слу­жбу. Дру­ги пут је, она­ко пома­ло смо­та­ну, поша­љем да бере багрем за чај. Њу је било сра­мо­та да пита где расте багрем, иако је шума изнад мана­сти­ра била багре­мар. Она то, нарав­но, није при­ме­ћи­ва­ла. Било је, дакле, сра­мо­та да пита, па је оти­шла да њушка уна­о­ко­ло. И нашла га је. Каже:
„Сећам се јед­ном кад смо ишли у Све­ти Пан­те­леј­мон како си рекла: „Што лепо мири­ше багрем“, па сам запам­ти­ла тај мирис.“
„Па добро, раз­у­мем да не знаш на чему расте пара­дајз, али бар багре­ма има у Бео­гра­ду.“
Нарав­но да има, али она је она­ко заду­бље­на у себе, увек била одсут­но при­сут­на. Од детињ­ства је била боле­шљи­ва. Због ста­ња у коме су се нала­зи­ле њене кости и уз то атро­фи­је миши­ћа, њој су после дугих лежа­ња на Бањи­ци пред­ви­ђа­ли да ће завр­ши­ти у коли­ци­ма. Наш отац је био човек у чијем реч­ни­ку нису посто­ја­ле речи „Не може“. И заи­ста, неким чудом ми смо сви, укљу­чу­ју­ћи и госте, кад он нешто каже одго­ва­ра­ли са „Да је бла­го­сло­ве­но“ и „лете­ли“. Тако се и она при­ну­ђи­ва­ла, иако са мно­го више напо­ра него сви ми.
Поша­љем јед­ном при­ли­ком пред зору у Све­ти Пан­те­леј­мон њу и сестру која је сту­ди­ра­ла меди­ци­ну, да помог­ну око кухињ­ских посло­ва и пред­ве­че се вра­те. У међу­вре­ме­ну је поток који пре­ла­зи­мо, на два кило­ме­тра уда­ље­но­сти од Све­тог Пан­те­леј­мо­на, набу­јао, и када су оне поку­ша­ле да га пре­ско­че, она упад­не у тај набу­ја­ли поток, ода­кле је дру­га сестра са муком изву­че. Била је мокра од гла­ве до пете. Сестра се пре­пла­ши и кре­не да трчи назад у мана­стир да зове оца за помоћ. А њој каже: „Ти ходај, само немој да ста­јеш“. Пут назад до мана­сти­ра је уства­ри био један вели­ки успон, па сестра, иако је трча­ла, није могла да стиг­не брже од два­де­сет мину­та. Док је дошла до оца, док му је рекла, док су кре­ну­ли, про­шло је још толи­ко. Била је то зима и тем­пе­ра­ту­ра је била испод -10 сте­пе­ни. Када су је поку­пи­ли на путу поред пото­ка, она је дрх­та­ла као прут. Тако је дрх­та­ла и после 45 мину­та, коли­ко је потреб­но да дођу до нас. А апо­стол­ник на гла­ви је био смр­знут и крут као да је од лима. Коса пот­пу­но мокра. Сат и по вре­ме­на је она­ко мокра про­ве­ла на -10. Пре­па­ла сам се! Мисли­ла сам „Она ово неће пре­жи­ве­ти.“ Поред свих боле­шти­на које су је пра­ти­ле од детињ­ства, мислим да је пре­ле­жа­ла и менин­ги­тис.
Уто­пли­ли смо је, осу­ши­ли и она је легла да спа­ва. Ују­тру... гле­дам је, загле­дам. Ништа... пона­ша се нор­мал­но. Пока­зу­је зна­ке живо­та и живах­но­сти. Питам је:
„Како си, сестра Невен­ка?“, а у гла­су се позна­је да сам је већ пре­жа­ли­ла.
„Добро сам, није ми ништа.“
„Како ништа? Јел` те боли гла­ва?“
„Ма, не боли ме ништа.“
Загле­дам је непо­вер­љи­во оче­ку­ју­ћи да ипак нешто при­зна. Ма, ништа... ни кија­ви­ца.
Не знам шта нас је тада чува­ло. Бог сва­ка­ко, али ми смо непре­ста­но хода­ли на иви­ци про­ва­ли­је. Можда је то мла­дост, можда лудост. Не знам! Нико није раз­ми­шљао. „Да је бла­го­сло­ве­но“ и ишли смо без­бри­жно. Има­ли смо духов­на кри­ла и ника­да се нико­ме ништа лоше није дого­ди­ло. Биле су то срећ­не годи­не нашег духов­ног детињ­ства. То нам је наш отац пру­жио током нашег крат­ког зајед­нич­ког живо­та. Љубав, радост, сло­бо­да, баш као деца. Све је изгле­да­ло као игра.
Бла­го­да­рим Богу, Који је био дете, који се тада пои­грао са нама децом. Мно­ги од нас ника­да нису били деца. Отац нам је сви­ма дао оно што нисмо има­ли. Надок­на­дио је живот­не про­пу­сте и убла­жио живот­не ране. Нека му Господ узвра­ти!

facebook.com/manastirbrnjak.brnjakmonastery

Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!

Уколико желите да подржите мисионарски рад Живих Речи, то можете учинити на линку ОВДЕ
Хвала Вам!